Zvonění ve škole – časy se mění

ozvučovací technika

Taky si pamatujete na léta, kdy jste byli školou povinni? Bohužel tato léta jsou nenávratně pryč a naše děti zažívají už poněkud jinou skutečnost. Například klasický školní zvonek, který nás vysvobodil z hodiny matematiky nebo nám ukončil velkou přestávku je pryč. Místo toho jsou dnes rozhlasy a nejrůznější ozvučovací technika. Právě o tomto tématu se dnes budeme bavit.

Zvuk

Pojmem zvuk lze nazvat jakékoliv mechanické vlnění, které se šíří prostředím a vyvolá sluchový vjem. Zdrojem je pevné těleso, které je rozkmitáno po určitou frekvencí. Toto rozkmitání pevného tělesa se šíří do okolí rychlostí 340 m/s. Vlivem tohoto jevu dochází k rozkmitu i okolí.

Co je to ozvučení?

Ozvučení nebo ozvučovací technika je soubor nejakých zesilovačů, měničů a reproduktorů, které mají za následek šíření signálu, často mluveného slova nebo hudby. V dnešní době však našly daleko větší využití, oiužívají se v obcích, obchodech nebo školách. Právě na poslední zmíněné školy se v tomto článku zaměříme. Výhodou těchto systémů je jejich variabilita použití a jednoduchá obsluha. Reprodukovat můžeme hudbu z jakéhokoliv dostupného média, protože přehrávač je součástí sestavy. Kvalitní systém jsou vybaveny akumulátorem, který umožňuje použití i v místech, kde není přiveden elektrický proud.

Školnímu zvonku už odzvonilo

Ozvučovací technika má mnoho funkcí ve školách například funkci zvonění. Klasicky je zvonění řešeno pomocí kombinace hodin, zvonícího automatu a samotného zvonku. Výhodou ozvučovacího zvonění je například fakt, že není nutné seřizovat hodiny nebo kontrolovat jednotlivé zvonky na chodbách. Školám toto řešení ušetří několikatisícové položky jen díky jednoduchosti celého uzvučovacího systému, který je jednoduchý na ovládání. Škoní izvučovací technika nejčastěji zastává tyto funkce:

  • Školní rozhlas – živá hlášení, možnost předehrání projevu  pouštění dle časového harmonogramu
  • Školní rádio – studentská rádia o přestávkách
  • Zvonění – upozornění na hodinu/přestávku
  • Možnost využití k výuce nejen tablety lektorů, ale i chytré telefony

Ozvučovací technika prostředkem výuky

S těmito systémy se také rozšířuje jejich využití. Kromě zvonění, poplachu nebo ředitelského proslovu můžeme žákům pouštět například kurzy angličtiny, hudební výchovy a jiné. Další výhodou je použití paměti, do které lze například suplujícímu učiteli nahrát učivo nebo diktáty. Své využití najde ozvučení také na hodinách tělocviku nebo ve školních družinách.

Přidat komentář


Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Spolupracujeme s: Eleganter.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4