Nemoc dna aneb zakázané potraviny

Tradiční čínská medicína

Slyšeli jste někdy o onemocnění s latinským názvem arthritis urika? Není divu, toto pojmenování znají snad jenom lékaři a odborníci, daleko častěji se můžeme setkat s názvem dna, jedná se o onemocnění metabolického systému. V tomto článku si řekneme příznaky, léčbu a potraviny, kterým je nutné se vyhnout.

Co je to dna?

Dna neboli pakostnice je onemocnění lidského organismu, který nedokáže produkovat trávící enzym. Jeho úkolem je odbourávání kyseliny močové, vznikající při metabolickém procesu trávení některých potravin. Onemocnění se projevuje zvýšeným množstvím právě kyseliny močové v krvi, přičemž normální hladina se považuje:

  • 140 – 340 µmol/l (ženy)
  • 220 – 420 µmol/l (muži)

Projev onemocnění

Onemocnění se projevuje usazováním krystalků kyseliny močové v kloubech, zejména dolní části těla, kde poškozují tkáň a tvoří silnou bolest. Bolest je náhlá a obvykle pacienty postihuje ráno. Postižený kloub je na první pohled oteklý a velmi citlivý na dotek. Neléčené onemocnění může vyústit až k chronickému stádiu, kdy dochází k trvalému poškození kloubů, poškozením ledvin, metabolickými poruchami nebo cukrovkou.

Léčba onemocnění

Jak se tohoto onemocnění zbavit? Léčba spočívá v přísné dietě, kdy je nutné vyloučit rizikové potraviny a alkohol. Dále je nutné mít dostatečný přísun tekutin, pravidelný pohyb a nestresovat se. Jako medikamenty lze použít léky na snížení kyseliny močové v krvi nebo analgetika proti zánětu v kloubech. Pomocí může také Tradiční čínská medicína, která má své postupy a dietní plány.

Zakázané potraviny

Jak již víme, jedná se o onemocnění trávícího enzymu, tudíž je nutné některé potraviny zela z jídelníčku vyškrtnout, a to bez výjimky. Zejména se jedná o s vysokým obsahem purinů, konkrétně červené maso, vnitřnosti, smažená jídla, ostré koření, sladkosti, alkohol nebo luštěniny. Nový jídelníček by měl obsahovat ovoce, zeleninu, tmavé a bílé pečivo, brambory, nízkotučné mléčné výrobky a sladkovodní ryby.

Přidat komentář


Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Spolupracujeme s: Eleganter.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4