Jaký punc má bílé zlato? Budete překvapeni

zlatý přívěšek se smaragdem

Zlaté šperky jsou považovány za luxusní zboží, a jako takové musí být náležitě označeno různými značkami. Jenže jednomu aby z těch všech punců, karátů a dalších odborných pojmů vybouchla hlava. Proto vám řekneme, jak se ve všem správně zorientovat a na konci článku už z vás bude skoro profesionální zlatník.

Punc

kvůli tomu tu dnes jsme. Punc je označení specifické pro šperky prodávané v České republice. Díky tomu, že máte na šperku toto označení, si můžete být jistí, že máte doma opravdu kvalitní šperk. Punc obsahuje následující informace:

  • ryzost
  • údaje o kovu
  • doba vyražení
  • místo kontroly (značeno písmenem)

Ryzost

Ryzost je velmi důležitý údaj nejen u šperků z běžného žlutého zlata, ale také u těch z bílého. Podle toho se také odvíjí označení pomocí karátů. Ryzost zlata se nejčastěji označuje následujícími způsoby:

  • 1000/1000: ryzí zlato s ryzostí 24 karátů
  • 750/1000: 18ti karátové zlato. Zlomek nám říká to, že je zde 750 dílků zlata a 250 dílků příměsí. 
  • 585/1000: 14ti karátové zlato. Stejně jako v předchozím případě značí číslo 585 počet dílů čistého zlata. To je důležitý údaj pro bílé zlato.

Punc bílého zlata

Z toho, co jsme se teď dozvěděli, si můžeme punc bílého zlata odvodit. Jedná o typ lata, který v sobě má různé příměsi. Nebude tedy v kategorii 1000/1000. Díky příměsím z dalších kovů se jedná o 14ti karátové zlato. Na puncovní značce tedy bude obrázek s kachnou, datum kontroly a písemné označení města, ve kterém byla kontrola provedena.

Ale nebojte, menší ryzost neznamená, že klesá kvalita šperku. Nejedná se sice o úplně ryzí zlato, ale zlato je pořád hlavní součástí vašeho šperku. Příměsi pouze dovolují zbarvení do stříbrné barvy. Na kvalitě šperku to nijak neubírá.

Jediné potenciální riziko, které s nákupem šperku z bílého zlata může přijít, jsou alergie na přidané kovy. Pokud zjistíte, že na alergie trpíte, zvolte raději klasické žluté zlato. Všechny zlaté šperky jsou přece krásné.

Co dělat, když mám šperk bez puncovní značky?

Puncovní značka je povinná. Proto pokud narazíte na zlatníka, který prodává šperky bez označení, měli byste jej nahlásit na puncovní úřad,aby jej prošetřil. Pokud teď máte pochybnosti o pravosti vašeho drahého šperku, můžete se také obrátit na puncovní úřad.

Další aktuální články:

Cookies 2022: co se pro vás mění

LOVECKÁ OPTIKA – součást každé kvalitní lovecké výbavy

Přidat komentář


Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Spolupracujeme s: Eleganter.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4