Co je autonomní mobilní robot – AMR?

Autonomní mobilní roboti, také známé jako AMR, jsou mobilní roboti, kteří se autonomně pohybují pomocí přirozených navigačních metod. Jsou trendy a díky své nejmodernější technologii otevírají nové robotické aplikace.

Flexibilita, spolupráce mezi stroji a lidmi a diverzifikace do nových sektorů a obchodních modelů určují tempo robotiky v roce 2022, vyplývá ze závěrů zveřejněných Mezinárodní federací robotiky (IFR).

Autonomní mobilní robot není jen naprogramovaný stroj. Autonomní robot je takový, který má kromě prvotního naprogramování nezávislost na rozhodování v pracovním prostředí, bez nutnosti zásahu člověka. Jinými slovy, ne každý průmyslový stroj je AMR, protože ne každý stroj má kapacitu k rozhodování na základě informací, které vnímá (například nepředvídané překážky).

Proč se automatizace a kolaborativní mobilní robotika v průmyslu tak rozrostla?

I když by toto téma mohlo být zahrnuto v jiném podrobném článku, je důležité zdůraznit, byť jen stručně, některé z důvodů rozmachu zavádění AMR v průmyslovém sektoru v posledních letech:

  • Snižování nákladů
  • Zlepšená bezpečnost obsluhy
  • Vyšší výkon a produktivita
  • Všestrannost a flexibilita
  • ROI – Návratnost investic.

Hlavní výhody robotických AMR

Snadná konfigurace a instalace: Přizpůsobení se potřebám každého zákazníka, s otevřeným softwarem a hardwarem, který umožňuje přizpůsobit se specifickým potřebám zákazníka nebo aplikace. To se nakonec promítne do rychlého a snadného spuštění.

Přizpůsobení: AMR se dokáží plně přizpůsobit potřebám zákazníků. Každý projekt vyžaduje mobilního robota se specifickými vlastnostmi a pro dosažení maximálního užitku je nutné upravit vhodné robotické řešení pro spotřebitele.

Adaptabilita: Díky schopnosti přijímat rozhodnutí, provádějí tito roboti činnosti, které doplňují, zlepšují nebo nahrazují činnosti prováděné operátorem. Aby byl robot skutečně autonomní, musí vnímat a rozumět prostředí a rozhodovat se tak, aby fungoval co nejefektivněji, i když se prostředí změní nebo se objeví překážky. Jinými slovy, autonomie dává robotovi schopnost poznat a rozpoznat prostředí, ve kterém pracuje. To dává operátorům větší pracovní kapacitu, protože si nemusí být vědomi robota.

Autonomie: Dnešní AMR pokrývají celé pracovní směny a umožňují jim pracovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Roboti jsou vybaveni automatickými nabíjecími stanicemi, takže si v případě potřeby mohou autonomně dobíjet baterii.

Spolupráce: Jednou z největších obav společnosti je, jak roboti promění pracoviště. Podle Jeffa Burnsteina, prezidenta společnosti Association for Advancing Automation, je trendem, že „díky robotice vzniknou lepší, bezpečnější a lépe placená pracovní místa, protože technologie zvyšuje to, co lidé dělají nejlépe, a přitom dělají práce, které lidé nechtějí. V tomto smyslu expert předpokládá zlepšení vnímání robotů veřejností, na které bude pohlíženo jako na pomocníky. Kolaborativní mobilní roboti jsou navrženi tak, aby sdíleli pracovní prostor s lidmi, zajišťovali jejich bezpečnost a prováděli úkoly, které by byly pro operátory opakující se, těžké nebo nebezpečné.

Všesměrový pohyb: Umožňuje zkrácení času, díky čemuž je až 5krát rychlejší než rozdílový ve velkém počtu úloh.

HMI (Human-Machine Interface): Pokročilé uživatelské rozhraní, které umožňuje robota sledovat a ovládat na dálku, stejně jako generování a konfiguraci nových pracovních prostředí: mapování, definice tras a průjezdních bodů. Funkce HMI jsou přizpůsobeny schopnostem robota a nabízejí funkce, jako je dálkové ovládání na dálku v reálném čase, vnitřní a venkovní navigační ovladače, vytváření složitých misí a systém plánovače misí. Tento nástroj je velmi užitečný pro zákazníka, aby mohl ovládat různé operace z jakéhokoli zařízení připojeného k síti robota. K robotům vybaveným konektivitou 4G/5G je také možné se vzdáleně připojit odkudkoli na světě.

Přidat komentář


Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Spolupracujeme s: Eleganter.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4