Jak fungují spádové regály a jaké jsou jejich výhody

Spádové regály, také známé jako válečkové regály, jsou konstrukce, ve kterých se nákladové jednotky pohybují po dráze regálu samovolně a to za pomoci systému válečků v kombinaci se sklonem trati. To také znamená, že pohyb zboží je zajištěn bez nutnosti elektrického pohonu. Spádové regály mohou být použity jako nezávislé systémy nebo jako hybridní systémy – v kombinaci s paletovými regály nebo mezipatry.

Maximalizace využití prostoru

Spádové regály se převážně využívají tam, kde je potřeba dodržovat tzv. systém FIFO (first-in-first-out). Oproti standardním regálům jsou sice mnohem dražší, ale firmy, zejména z automotivu, je začínají využívat stále častěji, protože zároveň šetří prostor. Existují spádové regály jak na kusové zboží, tak na palety, nebo pozemní válečkové dráhy.

Nespornou výhodou těchto regálů je vysoká míra využití skladové plochy. Jde o blokové skladování, kde materiál vstupuje do regálového systému na jedné straně a je odebírán na straně druhé, viz obrázek. Tento typ regálových systémů tedy najde uplatnění tam, kde je úspora místa vyvážená poměrně vysokou cenou a kde se zároveň postupuje prostřednictvím systému FIFO. Velmi často se tento typ regálů využívá například v chladících a mrazících podnicích, kde úspora plochy skladu přináší také úsporu energií.

Dodavatelé regálových systémů rozeznávají dva druhy základních spádových regálů a to regály pro menší přepravky a regály pro palety. Liší se od sebe především svou konstrukcí a také robustností. V regálech pro přepravky mohou být skladovány například plastové přepravky, ale také různé druhy krabic s nízkou celkovou hmotností. Spádovou rovinu zde tvoří rám ke kterému jsou připevněny válečkové lišty. Možná jste o tomto typu regálů mnoho neslyšeli, avšak má své nesporné charakteristické rysy a samozřejmě výhody, díky kterým je oblíbený. 

Dalšími výhody jsou:

  • kompaktní skladování s velmi dobrým využitím celého objemu díky zrušení nepotřebných uliček 
  • vyšší míra využití oproti konvenčním regálovým sestavám až o 60 %
  • narozdíl od blokového skladování je ke všem skladovaným položkám bezprostřední přístup
  • realizace principu FIFO: co se zaskladní dříve – to se také dříve odebere, snadnější hlídání doby trvanlivosti, šarží či výrobních sérií
  • systém je vhodný pro kompletaci: díky velké rezervě nedochází k prostojům
  • zakládání a odběr jsou navzájem odděleny, pracovníci si nepřekážejí; zvyšuje se produktivita práce
  • možnost použití potřebných dopravních prostředků
  • produkty sjíždějí samočinně do místa odběru, čímž se zkracují vnitropodnikové dopravní cesty

Pro lepší výběr navštivte dobralogistika.cz, kde naleznete bližší informace o tom, jak a který regálový systém vybrat.

Přidat komentář


Centropa magazín
Chcete u nás zveřejnit článek? Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Spolupracujeme s: Eleganter.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4